BioRECO2VER

BioRECO2VER
  • BioRECO2VER

BioRECO2VER 

Celem projektu BioRECO2VER  jest zbadanie możliwości przekształcania dwutlenku węgla przez mikroorganizmy w związki używane do produkcji wartościowych produktów chemicznych, m.in. biotworzyw. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie w ramach europejskiego Programu Horyzont 2020 (umowa grantowa o numerze 760431), największego w historii projektu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

Czteroletni projekt skupia się na udoskonaleniu procesów biotechnologicznych przekształacających CO2 z zakładów produkcyjnych w wartościowe chemikalia, takie jak izobutylen i mleczany, wykorzystywane m.in. do produkcji opakowań, paliw czy opon. W ramach prowadzonych prac selekcjonowane są mikroorganizmy, które potrafią przekształcać strumienie gazu zawierające dwutlenek węgla. Dwa najlepiej rokujące procesy mikrobiologiczne zostaną doprowadzone do V stopnia gotowości technologicznej (TRL 5), co oznacza, że ich działanie będzie zweryfikowane w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Również sprawdzana jest technologia wychwytu CO2 zachodzącego z udziałem enzymów z gazów przemysłowych.

Międzynarodowe konsorcjum łączy doświadczenia przemysłu z wiedzą akademicką. W programie, obok polskiej spółki, uczestniczyć będą VITO (Flemish Institute for Technological Research), Enobraq, Technical University of Luleå, Global Bioenergies, IDENER (Optimización Orientada a la Sostenibilidad), CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche), Universitat de Girona, NOVA (Institut für politische und ökologische Innovation GmbH), Cementos Portland Valderrivas, Arkema oraz Nature Works.

 

Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można pod adresem:

bioreco2ver.eu

Multimedia